За оние кои се дома со своите деца – Предлог игри и активности

Деновиве се препорачува да останете во вашите домови како би го спречиле ширењето на корона вирусот. Да не бидеме себични и да покажеме дека сме совесни.

za-onie-koi-se-doma-so-decata-predlog-igri-i-aktivnosti-01.jpg

Доколку ви требаат идеи и предлози како да го поминувате времето со децата, а во исто време да се забавувате ви даваме неколку предлози:

1. Деновиве времето ќе биде сончево и топло. Средувајте ја заедно терасата и подгответе ја за пролетната сезона.

Пребришете ги столчињата и масичката заедно, потсредете ги постоечките цвеќиња.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-02.jpg

2. Подготвувајте оброци заедно. Направете заедно палачинки или пита. Вклучете ги децата во целиот процес. Ќе се забавувате и ќе уживате во подготовката.

Оваа активност им е забавна и на најмалите дечиња од после 1 годинка.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-03.jpg

3. Соберете ги сите сложувалки кои ги имате и направете си натпревар во сложување.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-04.jpg

4. Направете замок или куќичка во домот. Користете перници, столчиња, ќебиња, кутии. Импровизирајте и потоа имајте активности во куќичката.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-04_1.jpg

5. Читајте приказни заедно, бојте, цртајте, изработувајте предмети од хартија. Научете да правите оригами.

6. Игри со вода. Наполнете ја кадата и уживајте во долго бањање. Или наполнете леген со вода, бањајте ги играчките, прскајте се, уживајте во играта, а потоа и во бришењето на домот заедно.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-05.jpg

7. Играјте криенка. Кријте се на најскришните места во домот.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-07.jpg

8. Играјте сокриено богатство. Сокријте работи кои детето ги сака и давајте му насоки каде треба да ги бара. Помогнете му во барањето.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-08.jpg

9. На најмалите, направете им сами игра со цевки – искористете стара кутија од чевли, направете дупчиња и дајте им предизвик да ги наредат цевките во дупчињата.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-09.jpg

10. Правете фигури од пластелин.

Доколку немате пластелин, може да си направите сами дома.

predlog-igri-i-aktivnosti-koi-moze-da-gi-pravite-doma-so-decata-10.jpg

Рецепт за пластелин кој не се пече:

Потребно е:

  • 1 шолја ладна вода
  • 1 шолја сол
  • 2 лажици билно масло
  • Темпера или прехрамбена боја
  • 3 шолји брашно
  • 2 лажици густин

Подготовка

Во сад помешајте ги водата, солта, маслото и поголема количина на темпера или прехрамбена боја, а потоа постепено додавајте ги брашното и густинот додека смесата не биде доволно густа како тесто за леб. Чувајте го во сад херметични затворен.

11. Вежбајте заедно. Гледајте јога онлајн и вежбајте заедно или танцувајте.

12. Маскирајте се. Изработувајте маски и играјте маскенбал во домот.

Уште неколку идеи и предлози во видеата:

Едукативни игри за деца:

Оваа статија е преземена од поратлот www.crnobelo.com

Pin It on Pinterest